Patrick Talaska

Production Volunteer
Perfect Wedding
57th Season

Patrick's brother Michael is one of WCT's premier scenic designers and master carpenters, and has helped with numerous sets over the years, bringing Michael's incredible scenic designs to life on the WCT stage. He is an invaluable part of Michael's design team, and is always willing to help out in any way he can. Thank you and congratulations, Patrick!

Recent Volunteer Award Winners:


Jonathan Danner
Administrative
 

57th Season

Scott Baranowski
Candy Cane Tales
and Holiday Carols

57th Season

Dan Hargarten
You Can't Take
It With You

57th Season

AJ Simon
Administrative
 

57th Season

Diana Randelzhofer
The Goodbye Girl
 

57th Season

Debbie Volden
The Boxcar Children
 

57th Season

Kurt Magoon
Administrative
 

57th Season

Pam Seccombe
Communicating Doors
 

56th Season

Beth Perry
The Dixie Swim Club
 

56th Season

Aaron Schmidt
Administrative
 

56th Season

Julie Moore
Oklahoma!
 

56th Season

Ralph Garcia
An Inspector Calls
 

56th Season

Matt Los
Administrative
 

56th Season

Teri Downing
Candy Cane Tales
and Holiday Carols

56th Season

Barb Lancelle
Our Town
 

56th Season

The Waukesha Civic Theatre, in conjunction with its 57 years of service to the community, recognizes the volunteers who have made the organization what it is. This award is named for Carl Thomas, a long-time volunteer who served on stage, backstage, on the board, and anywhere else he was needed. He truly exemplified the "spirit of community theatre."

This award is given peer to peer for all production awards, in which each show’s cast, crew, and staff nominate the person involved in that show who they feel has best represented the spirit of community theatre with the highest levels of enthusiasm, energy, and involvement. The administrative award is chosen by the staff and/or the board of directors and goes to someone who has given of their time and talent outside of the productions we produce. Current criteria (as of September 2008) for eligibility includes: 1) only individuals may be nominated (not groups or ensembles); 2) only volunteers may be nominated (no paid staff); and 3) prior winners of the award may be nominated only after a predetermined number of seasons have passed since their previous award.

ALL PAST VOLUNTEER AWARD WINNERS

2001-2002

  • Connie Cross Smith, Administrative (Office), September 2001
  • Marianne Puls, Administrative (Office),
    September 2001
  • Sharon Sohner, Production (The Night Thoreau Spent In Jail), January 2002
  • Ken Schenian, Administrative (Maintenance), January 2002
  • Mary Brzozowski, Production (The Real Inspector Hound), April 2002
  • Dexter Meise, Administrative (Maintenance),
    April 2002
  • Roseann Fasi (Coleman), Production (Phantom of the Country Opera), June 2002
  • Tom Koth, Production (Phantom of the Country Opera), June 2002
  • Rick Richter, Production (Phantom of the Country Opera), June 2002
  • Donna Redmer, Production (Phantom of the
    Country Opera), June 2002

2002-2003

  • Claire Drefus, Production (Broadway Bound), December 2002
  • Marianne Puls, Administrative (Office),
    December 2002
  • Todd Herdt, Production (Carnival), January 2003
  • Michael Holland, Administrative (Maintenance), January 2003
  • Sandra Adell, Production (Private Lives), April 2003
  • Patti Anne Hachmeister, Production (The Man Who Came To Dinner), April 2003
  • Dorothy Petro, Administrative (Office), April 2003
  • Anita Maiore, Production (The Trip to Bountiful),
    May 2003
  • Evie Reid, Administrative (Cast Meals), May 2003
  • Drake Reid, Administrative (Cast Meals), May 2003
  • Jean Daleiden, Administrative (Costume Coordinator), June 2003

2003-2004

  • Tony Kolp, Production (On Golden Pond),
    October 2003
  • Rockie Matson, Administrative (House Manager
    and Usher), October 2003
  • Daniel Beer, Production (The Lion In Winter), November 2003
  • Debi Mumford, Production (The Best Christmas Pageant Ever), December 2003
  • Sara Toenes, Administrative (Office), January 2004
  • The Cast Of The Dining Room (Kristen Busalacchi, Jacqueline Long, Judy Radtke, Doug Smedbron, Jason Thompson, Glenn Villa) Production (The Dining Room), February 2004
  • Michael Villwock, Production (The 1940's Radio Hour), April 2004
  • Phillip Alonge, Administrative (Office), May 2004
  • Tim Crowley, Production (Don't Drink The Water), May 2004

2004-2005

  • Mara Josette King, Production (110 In The Shade), July 2004
  • Beth Perry, Production (Bus Stop), October 2004
  • Joshua Schumaker, Production (Red Hot & Cole), November 2004
  • Don Devona, Production (Miracle On 34th Street), December 2004
  • Haakon Haakenson, Production (You Know I Can't Hear You When The Water's Running),
    February 2005
  • Joe Schulein, Production (Caught In The Net),
    March 2005
  • Katie Davis, Production (Immigrant Stories),
    May 2005
  • Lydia Hartlaub, Production (The Secret Garden), June 2005

2005-2006

  • Eric Eggers, Administrative (Maintenance),
    July 2005
  • Emily Thompson, Production (Mousetrap),
    October 2005
  • Lori O’Brien, Production (Cheaper By The Dozen), November 2005
  • Michelle Tiarks, Administrative (Set Construction), November 2005
  • Mindus Siliunus, Production (Uh Oh, Here Comes Christmas), December 2005
  • Sharon Grunfelder, Administrative (Office),
    January 2006
  • Kevin Kelnhofer, Production (Encore! An Evening Of Broadway’s Best), February 2006
  • Mark Neufang, Production (Over The River And Through The Woods), March 2006
  • Elayne Juten, Production (The Wizard Of Oz),
    May 2006
  • Kurt Magoon, Production (Lost In Yonkers),
    June 2006

2006-2007

  • Angila Allen, Production (The Little Foxes),
    October 2006
  • Sue Hrobar, Administrative (Office), October 2006
  • Jill Webber, Production (The Music Man),
    November 2006
  • Kate Gilbert, Production (Christmas On Angel Street), December 2006
  • John Pfannerstill, Production (Arsenic & Old Lace), February 2007
  • Stephanie Demyun Smith, Production (The Foreigner), March 2007
  • Susan Olson, Production (The Importance Of Being Earnest), May 2007
  • Kris Huber, Production (Whose Wives Are They Anyway?), June 2007

2007-2008

  • David B. Carter, Production (The Taffetas),
    September 2007
  • Michael Chobanoff, Production (The Miser), November 2007
  • Mary Pat Sutter, Production (The Best Christmas Pageant Ever), December 2007
  • Augie Revoy, Administrative (Office), January 2008
  • Randall T. Anderson, Production (The Woman In Black), February 2008
  • Sue Rapp, Administrative (Office), March 2008
  • Debbie Volden, Production (Disney’s Beauty & The Beast), April 2008
  • Dan Hargarten, Production (Over The Tavern),
    May 2008
  • Jenny Kosek, Production (Little Women), June 2008

2008-2009

  • Jim Volden, Production (I Love You, You're Perfect, Now Change)
  • Lee Piekarski, Administrative
  • Ruth Arnell, Production (The Philadelphia Story)
  • Jacob Sudbrink, Production (Miracle on 34th Street)
  • Allen Schuh, Administrative
  • Peter Kao, Production (Wit)
  • Shawn Spellman, Production (Don't Dress for Dinner)
  • Diane L. Matuszak, Administrative
  • Tammy Jung, Production (42nd Street)
  • Rhonda Trickey, Production (The Cemetery Club)

2009-2010

  • James Chermak, Administrative
  • MaryAnn Vance, Production (Seussical)
  • Ken Schenian, Administrative
  • Joe Nolan, Production (The Light In The Piazza)
  • Andy Lien, Production (And Then There Were None)
  • Tom Koth, Production (Candy Cane Tales and Holiday Carols)
  • Scott Allen, Administrative
  • Joel Marinan, Production (Crimes Of The Heart)
  • Kavyn Tarnowski, Production (Bye Bye Birdie)
  • Sara Toenes, Administrative
  • Matt Lovison, Production (The Kitchen Witches)
  • Monica Santroch, Production (Life With Father)

2010-2011

  • Catie Tarr, Production (Honk!)
  • Sean Downs, Administrative
  • Brian Morin, Production (Two By Two)
  • Rich Labinski, Administrative
  • Jonathan Danner, Production (Write Me A Murder)
  • Travis Vrba, Production (Candy Cane Tales and Holiday Carols)
  • Terry Sutter, Administrative
  • Judy Nelson, Production (Alone Together)
  • Al Van Lith, Production (State Fair)
  • Kelly Horrell, Administrative
  • Kenneth Penzkover, Production (Twelfth Night)
  • Fran Klumb, Production (A Tiny Miracle With A Fiberoptic Unicorn)

2011-2012

  • Dexter Meise, Administrative
  • Alex Johnson, Production (Roald Dahl's Willy Wonka)
  • Christine Howard-Turowski, Administrative
  • David Scott, Production (Smoke on the Mountain)
  • Dylan Baxter, Production (The Tavern)
  • Heidi Consiglio, Production (Candy Cane Tales and Holiday Carols)
  • Peggy Stoop, Administrative
  • Barbara Talaska, Production (Crossing Delancey)
  • Phillip Alonge, Production (The Miracle Worker)
  • Jean Novy, Administrative
  • Eli King, Production (Miss Saigon)
  • Zach Zembrowski, Production (Busybody)

2012-2013

  • Susan Hughes, Administrative
  • Owen Reynolds, Production (Once On This Island)
  • Christopher Elst, Production (25th Annual Putnam County Spelling Bee)
  • Sharon Sohner, Administrative
  • Barb Lancelle, Production (Our Town)
  • Teri Downing, Production (Candy Cane Tales And Holiday Carols)
  • Matt Los, Administrative
  • Ralph Garcia, Production (An Inspector Calls)
  • Julie Moore, Production (Oklahoma!)
  • Aaron Schmidt, Administrative
  • Beth Perry, Production (The Dixie Swim Club)
  • Pam Seccombe, Production (Communicating Doors)

2013-2014

  • Kurt Magoon, Administrative
  • Debbie Volden, Production (The Boxcar Children)
  • Diana Randelzhofer, Production (The Goodbye Girl)
  • AJ Simon, Administrative
  • Dan Hargarten, Production (You Can't Take It With You)
  • Scott Baranowski, Production (Candy Cane Tales And Holiday Carols)
  • Jonathan Danner, Administrative
  • Patrick Talaska, Production (Perfect Wedding)